Jak zazieleniają Warszawę

Co roku polskie władze starają się coraz bardziej zazielenić Warszawę. W mieście sadzi się nowe drzewa i krzewy, które tworzą rozległe parki i place. Ale czy zawsze tak było? W tym materiale na stronie warsaw-name.eu opowiemy bardziej szczegółowo, jak zazieleniają Warszawę.

Zieleń zamiast betonu

W 2022 roku władze Warszawy podjęły decyzję, że chcą zmniejszyć w mieście ilość betonu, zamiast niego posadzić więcej roślin. Na przykład w 2021 roku na Woli i w Śródmieściu wylano 39 tysięcy płyt betonowych, ale później zastąpiono je krzewami i drzewami. Dzięki tej inicjatywie udało się poprawić stan 19 podwórek. Zwykle zamiast betonu pojawiały się kwietniki, róże, hortensje i nowe drzewa. W rezultacie teren przy domu stawał się bardziej zielony i cieszył oko warszawiaków.

W ramach programu stołecznego „Nowe Centrum Warszawy” wzdłuż głównych dróg lokalnych pojawiło się kilka gatunków krzewów, bylin i innych roślin. W ten sposób większość betonu i asfaltu została przekształcona w zieloną, biologiczną i ekologiczną powłokę. Ale w pobliżu Warszawskiego Pałacu Kultury posadzono ponad 100 różnych gatunków drzew, a także pokryto teren o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych trawnikiem.

Do takiej inicjatywy dołączyli także lokalni ogrodnicy, którzy pomagają w przekształceniu betonowej przestrzeni na ulicach Warszawy. Według statystyk mieszkańcy stolicy zaczęli bardziej doceniać środowisko i preferują różnorodne inicjatywy przyrodnicze. W konsekwencji warszawskie władze coraz częściej głosują na projekty, które są bezpośrednio związane z roślinnością, ekologią i ochroną przyrody.

Lokalne parki w nowej wersji

W czasie kształtowania krajobrazu niemałe zmiany uległy warszawskim parkom. Najwięcej przemian można zauważyć w Polu Mokotowskim. To tam zamiast płyt betonowych pojawił się nowy system wodny z trzciną, a także różnorodne produkty drewniane. Pozytywne zmiany nastąpiły również w Parku Akcji „Burza”. W tym miejscu zainstalowano nową platformę widokową, a także kładkę dla pieszych, wokół której rośnie wiele pięknych drzew.

W 2023 roku w Warszawie rozpoczęto budowę nowego parku w pobliżu Ochoty i Mokotowa. W Białołęce pojawiły się również nowe obszary przyrodnicze, a nad obwodnicą z Warszawy do Ursynowa wybudowano duży park linowy. Stolica była również wypełniona małymi placami, ogrodami i zielonymi zakątkami z częścią wypoczynkową.

W 2023 roku w mieście posadzono wiele drzew. W sumie pojawiło się około 100 tysięcy nowych roślin. Ponad 90 tysięcy drzew posadzono na terenach administrowanych przez lasy miejskie. Również pewne zmiany przyrodnicze można zauważyć na Placu Trzech Krzyży i wzdłuż ulicy Kondratowicza. Kolejne nowe rośliny pojawiły się na takich ulicach jak Ordona i Jana Kazimierza.

W Warszawie zagospodarowaniu uległy nie tylko lokalne ulice, ale także tereny wokół torów tramwajowych. W 2022 roku w okolicy położono ponad trzy kilometry nowych zielonych ścieżek. Tramwaje Warszawskie zazieleniają koleje głównie różnymi gatunkami rozchodnika. Na niektórych trasach pojawiły się również goździki, krwawnik pospolity, byliny, a nawet oregano.

Rośliny posadzono również na dachach przystanków autobusowych. W mieście jest już około 90 takich lokalizacji. Jeden z przystanków ma dywan rozchodników i specjalne okna, które ostrzegają ptaki przed kolizją. Pojawił się również Rozchodnik, który dobrze znosi warunki miejskie i niekorzystne warunki klimatyczne – duże różnice temperatur, światło słoneczne, zmienną wilgotność. Praktycznie nie wymaga pielęgnacji, podlewania i karmienia, ponieważ wygląda świeżo i estetycznie. Jednak największą zaletą tej rośliny są funkcje oczyszczania powietrza, chłodzenia i przechowywania wody.

Get in Touch

... Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.