Pomniki przyrody w Warszawie

Warszawa uznawana jest za jedną z najbardziej zielonych stolic w Europie. W mieście znajduje się wiele parków, ogrodów, skwerów i lasów. W sumie zajmują one około 20 tysięcy hektarów. Taka ilość obszarów przyrodniczych pozytywnie wpływa na życie i zdrowie warszawiaków. Dzięki takim lokalizacjom okoliczni mieszkańcy mają wiele możliwości spacerowania. W tym artykule na warsaw-name.eu porozmawiamy bardziej szczegółowo o pomnikach przyrody w Warszawie. 

Najstarsze drzewo w Warszawie

W sumie w stolicy Polski znajduje się około 500 pomników przyrody. Jednym z nich jest dąb Mieszko I, uważany za najstarsze drzewo w Warszawie. Naukowcy twierdzą, że roślina ma ponad 600 lat. Drzewo to było także świadkiem panowania Zygmunta III Wazy i Jana III Sobieskiego.

Dąb Mieszko I rośnie na Ursynowie przy ulicy Nowoursynowskiej. Drzewo osiąga 18 metrów wysokości, a obwód pnia wynosi około 845 centymetrów. Szerokość korony wynosi 12 metrów. Większość jego konarów już dawno wyschła, ale uważny warszawiak zauważy na dębie kilka młodych pędów. Ogólnie rzecz biorąc, drzewo to wymaga starannej konserwacji, dlatego lokalne służby komunalne poświęcają mu dużo uwagi, a miejscowi chętnie w tym pomagają.

Topola, która stała się świadkiem historii

Ogólnie, w Warszawie jest wiele innych pomników przyrody, wśród których jest także wiele drzew. Na przykład na Ochocie rośnie wyjątkowa topola. Drzewo posadzono w pobliżu pomnika „Barykada Września”. Warszawiacy nadali drzewu przydomek „Topola obrońców”, ponieważ obok tego miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej ukrywali się Polacy, stała barykada.

Mieszkańcy Warszawy, a także goście miasta, lubią robić zdjęcia w pobliżu tego drzewa. Wszystko to dlatego, że topola zachwyca swoim pięknem. Wysokość drzewa sięga 28 metrów, a obwód pnia wynosi około 420 centymetrów.

Głazy narzutowe przed Muzeum Ziemi

Przed siedzibą Muzeum Ziemi PAN, które mieści się w Lapidarium, znajdują się niezwykłe pomniki przyrody zwane głazami narzutowymi.

Głazy to duże fragmenty skał przeniesione przez lodowiec ponad 130 tysięcy lat temu z odległej Skandynawii do Polski. Po II wojnie światowej wiele tego typu głazów wykorzystano do odbudowy Warszawy. Przed muzeum wystawione są głazy utworzone z granitu, rapakiwi, szarego gnejsu z granatami i szarego gnejsu z różowymi żyłkami.

Ogólnie, takie głazy narzutowe można dość często zobaczyć w mieście podczas pewnych prac budowlanych. Przykładowo podczas wykopów budowlanych odkryto skałę o obwodzie około 11 metrów. Głazy w Warszawie są także wykorzystywane do tworzenia pomników wydarzeń historycznych.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród Botaniczny w Warszawie jest pełen wielu pomników przyrody, wśród których m.in. olsza czarna, kasztanowiec zwyczajny, orzesznik gorzki itp.

Za najstarsze drzewo w ogrodzie uważa się miłorząb dwuklapowy posadzony w 1824 roku. Drzewo zostało sprowadzone do Warszawy z Azji, gdzie obecnie uchodzi za zagrożone. W tym miejscu można również spotkać metasekwoję chińską. To bardzo starożytne drzewo, które po raz pierwszy pojawiło się na świecie kilkadziesiąt milionów lat temu. Roślina ta została sprowadzona do Ogrodu Botanicznego w Warszawie w 1948 roku.

W ogrodzie można zobaczyć obserwatorium astronomiczne, około 5000 gatunków drzew, krzewów i ziół, a także różnorodne szlaki turystyczne. Ogród ma także na celu działalność dydaktyczną – organizowane są tu wystawy, warsztaty, konkursy i spotkania z naturą, w tym festiwal róż, wystawa kaktusów i dni storczyków.

Warszawskie parki

W Warszawie znajdują się dziesiątki parków, dzięki którym miasto jest czystsze i wygodniejsze dla mieszkańców. W parku wokół Pałacu w Wilanowie rośnie około 30 pomników przyrody. W pobliżu samej rezydencji rośnie lipa króla Jana. Ponadto nad brzegami Jeziora Wilanowskiego rosną wiekowe topowe.

Najwięcej pomnikowych drzew rośnie w parku angielsko-chińskim. Ponadto wiele niesamowitych pomników przyrody można zobaczyć w Łazienkach Królewskich. Rosną tam zwłaszcza dęby szypułkowe, klon srebrzysty, buk zwyczajny itp. Cudowne rośliny rosną także w parkach Skaryszewskim, Królikarnia, Morskie Oko.

Cytadela Warszawska

Cytadela Warszawska położona jest nad rzeką Wisłą. Wcześniej nazywała się „Cytadelą Aleksandrowską” na cześć rosyjskiego cara. Ta budowla jest symbolem niezłomności i wolności zarówno dla warszawiaków, jak i dla wszystkich Polaków. Oprócz znaczenia historycznego lokalizacja ta ma także pomniki przyrody. Wokół budynku rośnie wiele drzew, które sprawiają, że cytadela staje się jeszcze bardziej mistyczna. To właśnie one są częścią parku Fosa i Stoki Cytadeli. Kiedyś płynęła tu rzeka Drna.

Warszawiacy dość często wybierają to miejsce na swoje spacery. Generalnie można tu spacerować na dwa sposoby – górą po wygodnych asfaltowych ścieżkach lub dołem po gruntowych szlakach, odkrywając niezwykłe zakątki parku i ruiny fortyfikacji. W parku tym rośnie wierzba, którą odwiedzający nazywają magiczną. Drzewo zyskało nowe życie dzięki inicjatywie artysty Jana Sajdaka, który w jej dziuplach umieścił kolorowe witraże wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Ponadto przy wejściu artysta stworzył tzw. portal naturalny, będący jednocześnie bramą dla lokalnych jeży. Ciekawym elementem landartowym w parku są rzeźby ptactwa wodnego, również autorstwa Jana Sajdaka, znajdujące się nad rzeką Drną.

W minionych stuleciach park ten pełnił funkcję sadu. W XIX wieku rozpoczęto tu budowę Cytadeli Warszawskiej. Po II wojnie światowej władze lokalne zajęły się zazielenieniem tej lokalizacji. Pierwotnie park miał powierzchnię 1,7 ha i powstał ku pamięci trzech tu straconych komunistów, nosząc nazwę od ich imienia. W kolejnych latach park przemianowano i rozszerzono, otaczając całą Cytadelę, zajmując obszar ponad 14 ha.

Park Kępa Potocka  

W latach 60. XX wieku na terenie warszawskiego chronionego krajobrazu utworzono teren rekreacyjny im. Kempy Potockiej. Jego nazwa pochodzi od wyspy, która kiedyś istniała na rzece, na której znajdował się park. W okolicy znajduje się wiele ścieżek rowerowych, którymi chętnie jeżdżą warszawiacy. Na terenie parku znajduje się także wiele ławek, basen, plac zabaw dla dzieci oraz niewielki pawilon z punktem gastronomicznym. Dość często można spotkać rodziny, które organizują pikniki na trawnikach.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie jest także park im. Stefana Żeromskiego w dzielnicy Żoliborz. Został założony w XIX wieku na miejscu rosyjskich fortyfikacji. W parku znajduje się fontanna z rzeźbą „Alina – dziewczyna z dzbanem”, a także kącik dla zakochanych. Jednak tytuł najpiękniejszego parku w Polsce otrzymał Park Skaryszewskiego. Rośnie tam ponad 280 gatunków drzew i krzewów, działa sztuczny wodospad.

Pomimo szalonego rytmu i hałasu, Warszawa ma przytulne miejsca, w których można odpocząć i nabrać sił. Warszawa kryje w sobie wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Po zwiedzeniu Starego Miasta czy bulwarów nad Wisłą warto odpocząć i zrelaksować się w zielonej okolicy, która idealnie nadaje się na spacer lub rodzinny piknik. Jesteśmy pewni, że turystom odwiedzającym Warszawę przypadną do gustu i skradną ich serca liczne pomniki przyrody. Dzięki takim miejscom goście miasta będą mieli okazję poznać Warszawę z innej strony.

Get in Touch

... Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.