Barbara Sudnik-Wójcikowska jest jedną z najsłynniejszych botaników w Polsce i utalentowaną wykładowczynią na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Polka przeszła długą drogę, aby stać się jedną z najaktywniejszych naukowców w dziedzinie biologii drugiej połowy XX wieku. Więcej o biografii ekolożki, czyli: od czego wszystko się zaczęło, jak rozwijała się jej kariera, bogata monografia i nagrody warszawskiej naukowczyni na warsaw-name.eu.
Początek i kształtowanie się kariery
Wybitna polska naukowczynia w dziedzinie ekologii urodziła się 22 września 1952 roku. Jak większość utalentowanych absolwentek miejscowych placówek oświatowych, wstąpiła na Uniwersytet Warszawski. Kilka lat później Barbara zdobyła tam wyższe wykształcenie. Następnie rozpoczęła uczyć studentów biologii na odpowiednim wydziale.
W 1984 roku Barbara Sudnik-Wójcikowska uzyskała stopień doktora, a pod koniec XX wieku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych. Od 2002 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska na swojej macierzystej uczelni w Warszawie.
Równolegle z działalnością dydaktyczną Barbara aktywnie rozwijała swoją karierę naukową. Kobieta pisała swoje debiutanckie prace na podstawie swoich badań. W tworzeniu monografii pomagali jej utalentowani biolodzy zagraniczni i polscy naukowcy.
Głównym tematem publikacji Sudnik-Wójcikowskiej była przede wszystkim synantropizacja, czyli proces przystosowania się roślin lub zwierząt do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Najczęściej warszawska uczona badała rośliny z regionu Europy Środkowej, w szczególności z okolic stolicy Polski.
Utalentowana badaczka prowadziła eksperymenty z zakresu fitogeografii w strefach lasostepu i stepów na południu Ukrainy. Przedmiotem jej zainteresowań była flora występujących tam licznych kurhanów i ich wpływ na proces restytucji stepu.
Barbara Sudnik-Wójcikowska jest także autorką kilkudziesięciu prac popularnonaukowych, współautorką programu komputerowego do identyfikacji roślin „Flora ojczysta”. W obecnym projekcie napisała aż trzy tomy z serii „Flora Polski”. Polka wielokrotnie brała udział w wyprawach przyrodniczych do krajów śródziemnomorskich, Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Australii i niestety Rosji.

Towarzystwa naukowe, nagrody i publikacje
W swojej długiej i pełnej sukcesów karierze Barbara Sudnik-Wójcikowska zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Do najbardziej zapadających w pamięć należą oczywiście medal im. profesora Bolesława Hryniewieckiego i Zygmunta Czubińskiego oraz nagroda Ministra Edukacji Narodowej.
Barbara Sudnik-Wójcikowska pracowała kiedyś w jednym z najważniejszych warszawskich towarzystw naukowych w dziedzinie biologii, a nawet stała na czele Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Eurasian Dry Grassland Group. Jeśli chodzi o stowarzyszenia z Warszawy, to warto wspomnieć o Stołecznym Komitecie Ochrony Przyrody przy Prezydencie i Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody. W obecnych kręgach naukowych Barbara Sudnik-Wójcikowska istnieje od końca XX wieku.
O talencie i ciężkiej pracy warszawskiej uczonej świadczy jej bogata monografia, w której znajdują się tak wybitne publikacje, jak: „Flora miasta Warszawy i jej przemiany w ciągu XIX i XX wieku”, „Czasowe i przestrzenne aspekty procesu synantropizacji flory na przykładzie wybranych miast Europy Środkowej”, „Flora najwyższego budynku w Polsce”, „Polska flora miejska: wnioski z „Atlasu rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce” i inne.

