Ewa Bartnik: historia biolożki

Warszawska naukowczynia urodziła się w trudnym okresie, kiedy po II wojnie światowej pozostały jedynie ruiny stolicy Polski. Jednak z biegiem czasu miasto zostało odbudowane, powstały nowe instytucje edukacyjne, uniwersytety itp. W jednej z takich instytucji Ewa Bartnik zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki w nauce. Więcej o początkach i rozwoju kariery warszawskiej naukowczyni przeczytasz na warsaw-name.eu.

Początek i kształtowanie się kariery

Ewa Maria Bartnik urodziła się 15 grudnia 1949 roku. W tym czasie w Warszawie placówki oświatowe były dopiero budowane. Kiedy Ewa była w wieku szkolnym główne nowoczesne uniwersytety stolicy Polski już normalnie funkcjonowały.

Podczas nauki w miejscowej szkole Ewa pogłębiała swoją wiedzę z zakresu biologii, dlatego gdy nadszedł czas wyboru zawodu na całe życie, zdecydowała się na karierę naukową.

Ewa Bartnik ukończyła z sukcesem studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie uzyskała stopień doktora nauk w kilku dziedzinach biologii jednocześnie, a także została profesorem.

Pod koniec XX wieku opuściła Uniwersytet Warszawski, aby rozpocząć współpracę z Instytutem Genetyki i Biotechnologii. Jednocześnie pracowała w Instytucie Biochemii, którym kierowali wybitni biofizycy z Towarzystwa Polskiej Akademii Nauk.

Podstawą jej prac naukowych stały się badania nad funkcjonowaniem organizmów na poziomie molekularnym. Oznacza to, że Ewa Bartnik badała obiekty za pomocą mikroskopu, próbując dostrzec nowe fakty na temat istnienia istot na naszej ziemi. Te badania obejmują takie dziedziny wiedzy, jak genetyka, biochemia, biofizyka i cytologia.

Na początku XXI wieku warszawska naukowczynia została oficjalnie powołana na stanowisko sekretarza Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Następnie Polka została zastępcą przewodniczącego Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

W pewnym momencie naukowczynia dołączyła rowniez do projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej, mający na celu podniesienie świadomości młodzieży w dziedzinie biologii. Warszawska naukowczynia jest autorem wielu podręczników biologii dla liceum ogólnokształcącego i podręczników akademickich.

Bartnik była przedstawicielką Polski w grupie eksperckiej ds. nauk przyrodniczych w badaniu umiejętności uczniów w trakcie funkcjonowania „Programme for International Student Assessment”. Wielokrotnie reprezentowała swój kraj na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawach edukacji, nauki i kulturystyki. Ewa Bartnik wygłosiła tam pełne pasji przemówienie na temat badań genomu człowieka i bioetyki.

Kobieta jest współautorką siedemdziesięciu prac naukowych, a w ostatnich latach swojej kariery naukowej zajmowała się badaniem problemów chorób człowieka związanych z mutacjami w mitochondrialnym DNA.

Jak otrzymała swoją najważniejszą nagrodę z rąk Prezydenta RP?

Ewa Bartnik jest laureatką nagrody honorowej Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych jako naukowczynia przyjazna mediom. Ponadto w 2011 roku ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ogromny wkład warszawskiej naukowczyni w rozwój nauki. Tego dnia Bartnik otrzymała z rąk prezydenta jedno z najsłynniejszych odznaczeń w kraju – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Warto dodać, że podczas ceremonii wręczenia nagród swoje nagrody odebrali także koledzy Bartnik. Jednak najwięcej uwagi było poświęcono warszawskiej naukowczyni.

Kobieta osiągnęła niesamowite sukcesy w dziedzinie badań biologicznych i działalności dydaktycznej. Opracowała koncepcję przedmiotu biologii zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielu międzynarodowych kolegów szanuje polską badaczkę. W dzisiejszych czasach z jej prac uczy się nowe pokolenie biologów, które stara się przewyższyć swoją idolkę.

Get in Touch

... Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.