Polska jest krajem o bardzo zróżnicowanej bazie surowców mineralnych i bogatej tradycji górniczej sięgającej czasów z okresu przed naszą erą. W tym artykule na warsaw-name.eu opowiemy więcej o rozwoju górnictwa w Warszawie.
Rozpoczęcie wydobycia surowców
Pierwszym ośrodkiem górniczym w Polsce był Staropolski Okręg Przemysłowy, położony w Górach Świętokrzyskich. W XII wieku wydobywano tu sól kamienną. W 1253 roku pod Warszawą powstała pierwsza w Europie podziemna kopalnia soli. Działała ona nieprzerwanie do XX wieku. W XXI wieku miejsce to jest wykorzystywane jako muzeum i podziemne sanatorium.
W XIII wieku w Polsce zaczęto wydobywać galenę, z której pozyskiwano srebro i ołów, a na Dolnym Śląsku wydobywano złoto. Jednak rozwój naturalnie występujących złóż siarki osiągnął swój szczyt dopiero w drugiej połowie XX wieku, po odkryciu jednego z największych na świecie złóż tego minerału w regionie Tarnobrzega.
Oczywiście polskie zasoby mineralne obejmują również węgiel, który był siłą napędową gospodarki Górnego Śląska w XIX i XX wieku. Później, w okresie Polskiej Republiki Ludowej, górnictwo zajmowało szczególne miejsce wśród innych gałęzi przemysłu, a węgiel był bez wątpienia najważniejszym surowcem tamtych czasów, ponieważ węgiel był potrzebny w hutach, gazowniach, elektrowniach i domach.
Minerały
Na poziom wydobycia kopalin energetycznych, w szczególności węgla kamiennego i brunatnego oraz gazu ziemnego, duży wpływ miały tendencje na rynkach światowych. Polska od wielu lat jest importerem gazu ziemnego. W tym czasie pojawiły się nowe źródła tego surowca, takie jak gaz łupkowy i gaz zaciśnięty. Jeśli chodzi o węgiel, stał się on coraz rzadziej używany w Polsce, w tym w Warszawie, wraz z pojawieniem się alternatywnych metod ogrzewania własnych domów. W 1996 roku rezerwy węgla w Polsce szacowano na 65 mld ton. Główne złoża węgla kamiennego znajdują się na Śląsku, a także w Zagłębiu Wałbrzyskim i Lubelskim.
Jeśli chodzi o kopaliny, to mają one bardzo duże znaczenie dla rozwoju przemysłu wydobywczego w Polsce. W tej grupie znajdują się żwiry, surowce ceramiki budowlanej oraz skały twarde wykorzystywane w przemyśle materiałów budowlanych i drogowych, a także w przemyśle cementowo-wapienniczym.

Rudy miedzi
Polska jest jednym z krajów europejskich o największych zasobach miedzi. Margle i łupki miedzionośne występują w obrębie formacji Bolesławice-Złotoryja oraz między Lubinem a Głogowem. Rudy to łupki miedzionośne, piaskowce oraz wapienie i dolomity zmineralizowane miedzią. Polska posiada zasoby różnych rodzajów miedzi, w tym piaskowców, łupków i węglanów.
Generalnie proces wydobycia miedzi jest złożony i obejmuje wiele etapów. Proces ten obejmuje wiercenie otworów, uzbrajanie ostróg w materiały wybuchowe, produkcję korpusu kotwiącego, podawanie urobku do przodka i wyrobisk, transport urobku na przenośniki taśmowe, kruszenie dużych kamieni, transport rudy do komór kruszących, wydobywanie rudy na powierzchnię za pomocą urządzeń w szybach kopalnianych oraz transport rudy do zakładów przetwórczych. Polacy stosują tę metodę wydobycia, która pozwala im skutecznie wydobywać miedź, srebro i inne pierwiastki z rudy.
W 2022 roku w sektorze górniczym w Polsce zatrudnionych było około 75 000 osób. Polski rząd wprowadził pewne zmiany w górnictwie. Na przykład w 2021 roku podpisano umowę społeczną z górnikami, która przewiduje stopniową likwidację lokalnych kopalń do 2049 roku.
